نقد اقتصاد سیاسی

کهنه رو به مرگ است و نو ناتوان از زاده‌شدن / نانسی فریزر / ترجمه‌ی شیرین کریمی

 

این کتاب حاوی یک مقاله‌ی مهم نوشته‌ی نانسی فریزر و گفت‌وگویی قابل تأمل درباره‌ی همین مقاله و برخی از آرای نویسنده است. نانسی فریزر نظریه‌پرداز انتقادی، فمینیست و مارکسیست آمریکایی است. او درباره‌ی مسائل گوناکونی نوشته است و بیشتر به خاطر آثارش درباره‌ی مفاهیم عدالت و بی‌عدالتی شناخته شده است. به تعبیر نانسی فریزر عدالت را می‌توان در دو مسیر جدا از هم ولی مرتبط با هم فهمید: عدالت توزیعی، یعنی توزیع عادلانه‌تر منابع و عدالت ارج‌شناختی، یعنی ارج‌شناسیِ برابرِ هویت‌ها و گروه‌های گوناگون در جامعه.

در مقاله‌ای که در اینجا می‌آید فریزر این دو مفهوم کلیدی را دقیق‌تر شرح می‌دهد و وضعیت جهانِ مبتلا به بحران سیاسیِ امروز را روشن و نغز ترسیم می‌کند. فریزر در این مقاله شرح می‌دهد که چطور در طی دوران دولت‌های رونالد ریگان، بیل کلینتن، باراک اوباما و دونالد ترامپ نولیبرالیسم پیشرو بر جهان مسلط و جهان به سوی بحران سیاسی عظیمی کشیده شد، چگونه جهانِ سرمایه‌داری مالک یک «روحِ جدید» شد، چگونه نولیبرالیسم پیشرو، نولیبرالیسم ارتجاعی در حزب جمهوری‌خواه را شکست داد و بعد چطور با ایجاد شکاف هژمونیک و درگرفتنِ جدال بر سر پرکردن آن در اوایل قرن بیست‌ویکم زمینه برای برآمدن باراک اوباما فراهم شد، به نظر فریزر اوباما نتوانست مانع اجرای سیاست‌های نولیبرالی شود، جهان به سوی بحران هژمونی کشیده شد و پس از اوباما دونالد ترامپ با سیاست ارزان‌نمایی و گران‌فروشیِ کاسب‌کارانه و با در پیش گرفتن شدید و شرورانه‌ی سیاست ارج‌شناسیِ ارتجاعی بر صندلی ریاست‌جمهوری آمریکا تکیه زد.

به زعم نانسی فریزر نولیبرالیسم نمی‌تواند در رفع انسدادهای جهان امروز موفق باشد. نولیبرالیسم در بستر اقتصاد جهانی قرار دارد و از به‌چالش‌کشیدن آن اقتصاد عاجز است. امروز هژمونیِ قابل اطمینانی نداریم و بدین سبب جهان با دوره‌ای بی‌ثبات به‌لحاظ قدرت و با استمرار بحران مواجه شده است. به قول گرامشی «کهنه رو به مرگ است و نو ناتوان از زاده شدن.» از نگاه فریزر محتمل‌ترین سیاستی که برای عبور از این وضعیت در چشم‌انداز است سیاست پوپولیسمِ پیشرو است. به نظر فریزر پوپولیسم پیشرو با ترکیب سیاست بازتوزیع مساوات‌طلبانه و سیاست ارج‌شناسیِ غیرسلسله‌مراتبی روزنه‌ی امیدی در این ظلمت است، روزنه‌ای برای اتحاد کل طبقه‌ی کارگر.

در گفت‌وگویی که پس از این مقاله می‌آید باسکار سونکارا درباره‌ی نکات طرح شده در مقاله با نانسی فریزر گفت‌وگو می‌کند. باسکار سونکارا سردبیر نشریه‌ی ژاکوبن است، نشریه‌ای که خود را «صدای پیشروی چپ آمریکا و پیگیر چشم‌اندازهای سوسیالیستی در سیاست، اقتصاد و فرهنگ» معرفی می‌کند.

گفتنی است پیش‌تر این مقاله و گفت‌وگو به صورت مجزا در نقد اقتصاد سیاسی منتشر شده و اکنون ویرایش جدید آن به صورت یک کتاب مستقل به خوانندگان ارائه می‌شود


لینک دریافت فایل پی دی اف کتاب:

Old Is Dying and the New Cannot Be Born-book


 

برچسب‌ها: , ,

دسته‌بندی شده در: نما, نظام جهانی, کتاب, اندیشه