نقد اقتصاد سیاسی

آغازِ پایان رمزارزها؟ / هداس تی‌یر

نسخه‌ی پی‌دی‌اف: crypto-cryptocurrency-bitcoin-stablecoin-crashing-terra-luna

رمزارزهایی مانند بیت‌کوین در هفته‌ی اخیر ضربه‌های سنگینی را متحمل شدند. متأسفانه، ما پایانِ رمزارزها را تجربه نمی‌کنیم – اما خوشبختانه نشان داده شد که این ادعا دروغ است که این پول آینده همه را ثروتمند می‌کند.

نمی‌دانیم امروز مت دیمون [هنرپیشه‌ی امریکایی که آن‌قدر برای بیت‌کوین تبلیغ کرد] چه می‌کند.

سال گذشته، او در تبلیغ چند میلیون دلاری Crypto.com که در لیگ قهرمانی فوتبال امریکا (سوپر بال) پخش شد، خیلی برای ارز دیجیتال تبلیغ کرد. در آنجا، او در حالی که به چیزی شبیه به مریخ نگاه می‌کرد، با هیجان بسیار گفت: «بخت و اقبال نصیب شجاعان می‌شود». او با روزهایی که در فیلم «ویل هانتینگِ نابغه»، با بازی در نقش یک بچه‌ی طبقه‌ی کارگر اهل جنوب بوستون که با بچه‌پولدارها در بارها می‌جنگد و نقدی کوبنده از امپریالیسم امریکا ارائه می کند، فاصله‌ی زیادی دارد.

اکنون قیمت رمزارزها سقوط می‌کند و بسیاری از مردم عادی که ارز دیجیتال را که دیمون، جیمی فالون، کیم کارداشیان، و انبوهی از سلبریتی‌های دیگر تبلیغ کرده بودند مال‌باخته شدند.

رمزارزهایی مانند ترا TerraUSD و لونا Luna و «استیبل‌کوین» stablecoins در کانون توفان قرار دارند، و فضاهای مجازی آنها در چهل و هشت ساعت گذشته مملو از روایت‌های ویرانگر و خطوط تلفنی اورژانسی برای پیشگیری از خودکشی بوده است. یک نفر نوشت: «من بیش از 450 هزار دلار ضرر کردم، نمی‌توانم پول بانک را بدهم. به‌زودی خانه‌ام را از دست خواهم داد. بی‌خانمان خواهم شد تنها راه نجات من خودکشی است.»

همانطور که در یکی از توییت‌ها که بسیار بازنشر شده گفته شد: «اگر یک ماه پیش 100 دلار در «لونا»، چهارمین ارز دیجیتال محبوب در آن زمان، سرمایه‌گذاری کرده بودید اکنون چهارصدم یک دلار دارید.» دقایقی بعد، این توییت به‌روز و گفته شد که ارزش آن کم‌تر از یک پنی است. لونا در زمان نگارش این مقاله سه‌ده‌هزارم دلار ارزش دارد و TerraUSD مرتبط با آن که قرار بود به صورت الگوریتمی روی یک دلار تثبیت شود، اکنون با قیمت 11 سنت معامله می‌شود.

در همین حال، بیت‌کوین، قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین رمزارز، طی یک هفته بیش از 16 درصد و در شش ماه گذشته بیش از 50 درصد سقوط کرده است. اگر ارزش آن همچنان سقوط کند، بسیاری از مردم عادی که به این باور رسیده بودند رمزارز مسیرشان به سوی امنیت مالی است، از هستی ساقط می‌شوند. کل اقتصاد السالوادور، که بیت کوین را سال گذشته به پول ملی تبدیل کرد، ممکن است ورشکسته شود.

با این حال تعداد زیادی از میلیاردرهای رمزارز هنوز به مردم می‌گویند که «دست نگه‌دارید» (رمزارز را باید نگه‌داشت نه این که فروخت). مایکل سایلر، میلیاردر که به نوعی پدر بیت‌کوین بازها است، در توییتی نوشت: «بهترین اتفاق هنوز در راه است». البته، وقتی «ارزهایی» دارید که هیچ دولتی از آن پشتیبانی نمی‌کند، یا با کالاها یا دارایی‌های واقعی مرتبط نیستند، ایجاد جوّ هیجانی در مورد آن‌ها می‌تواند مبلغی را که مردم مایل به پرداخت هستند و بنابراین «ارزش» اعلام‌شده‌شان را افزایش دهد.

رمزارزها، توکن‌های غیرقابل تعویض NFTs و انواع دارایی‌های مرتبط با رمزارزها در دو سال گذشته به‌شدت متورم شده‌اند، زیرا نرخ‌های بهره‌ی فوق‌العاده پایین باعث شد انبوه پول سهل‌الوصول برای سرمایه‌گذاری در سهام، ابزارهای مالی و رمزارزها در دسترس باشد.

دنیای رمزارزها حتی غرب بسیار وحشی‌تری نسبت به وال استریت بی‌قانون ایجاد کرده است. سکه‌های دیجیتالی، طرح‌های پونزی و طرح‌های کلاه‌برداری با رمزارز چنان رایج هستند که آشکارا از آن بحث می‌شود و بسیاری از آنها حمایت می‌کنند. یکی از وبلاگ‌نویسان در ماه دسامبر نوشته‌اش را با این فراخوان مهیج پایان داد: «به یک طرح هرمی بپیوندید. حباب نیست مگر اینکه بترکد.»

اما مشکل حباب‌ها این است که همیشه می‌ترکند. «ارزش» کالاهای زیربنایی حباب‌ها تنها تا زمانی افزایش می‌یابد که مردم چیزی را که می‌فروشید بخواهند بخرند. در مورد رمزارزها، چیزی که می فروشید یک توکن ساختگی است که در فضای مجازی زندگی می‌کند.

حالا که فدرال رزرو اعلام کرده نرخ بهره را چند بار در سال جاری افزایش می‌دهد، سرمایه‌گذاران از پرنوسان‌ترین دارایی‌ها مانند رمزارزها عقب‌نشینی می‌کنند. قرار بود استیبل‌کوین‌هایی مانند Terra به‌عنوان راهی برای تخفیف نوسانات ارزهای دیجیتال عمل کنند. اما همان‌طور که بسیاری از کسانی که به رمزارزها مشکوک بودند هشدار داده‌اند استیل‌کوین‌ها به‌واقع محتمل‌ترین مکان برای سقوط زیست‌بوم رمزارزها هستند.

استیبل کوین‌ها توکن‌هایی هستند که به یک دارایی (معمولاً دلار) متصل می‌شوند اما می‌توانند به همان سرعت بلاک‌چین و بدون مقررات مزاحم معامله شوند. معامله‌گران رمزارزها زمانی که می‌خواهند از ارزهای پرریسک‌تر عقب‌نشینی کنند، از آنها برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال دیگر یا نگه‌داری دارایی‌های خود استفاده می‌کنند. آنها آنقدر در عملکرد صرافی‌های رمزارزها نقش دارند که اغلب به‌عنوان سیستم آب‌رسانی به آنها توصیف می‌شوند. به‌عنوان مثال، حدود 70 درصد از معاملات بیت‌کوین در «تتر» انجام می‌شود که محبوب‌ترین استیبل کوین است.

اما «ثبات» پشت استیبل‌کوین‌ها بر اساس یکی از دو مدل ناپایدار است. یکی از طریق یک ذخیره‌ی پشتوانه که در آن هر سکه‌ی دیجیتال نشان دهنده یک دلار است که در بانک نگهداری می‌شود. «تتر» از این مدل استفاده می‌کند، اگرچه هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند که واقعاً چقدر ذخیره‌ی دلاری دارد. دادستان کل نیویورک که از آن بازرسی کرد گفت که تتر «به‌طور غیرقانونی و بی‌پروا زیان‌های مالی هنگفتی را برای ادامه‌ی برنامه‌ی خود و محافظت از مانده‌ی حساب‌های خود پوشش داده است… ادعای تتر مبنی بر اینکه ارز مجازی آن همیشه به طور کامل از پشتوانه‌ی دلار آمریکا برخوردار است، دروغ بود.»

مدل دیگر استیبل کوین «الگوریتمی» مانند «ترا» Terra است. ناشران این نوع از استیبل‌کوین‌ها ادعا می‌کنند که ثبات قیمت را از طریق کد برنامه‌نویسی حفظ می‌کنند که در پاسخ به حرکت قیمت‌ها به بالا یا پایین‌تر از قیمت دلار تعداد سکه‌های موجود را تغییر می‌دهد، بنابراین از طریق تعدیل‌های عرضه و تقاضا قیمت‌ها را هماهنگ می‌کنند.

اما همانطور که دیوید جرارد که در مورد رمزارزها شکاک است می‌گوید: «استیبل کوین‌های الگوریتمی تاکنون نتوانسته‌اند ثبات خود را حفظ کند. استیبل کوین‌های الگوریتمی تا زمانی که ثبات نداشته باشند در کارند.»

آیا این پایان رمزارز است؟ وقتی قیمت‌ها در حال سقوط است (و وقتی شما هم مثل من دوست دارید بیت‌کوین را از روی کره‌ی زمین محو کنید) چنین پیش‌بینی‌هایی جذاب است.

متأسفانه، بعید به نظر می‌رسد. سکه‌هایی مانند Terra، Luna و صدها رمزارز کوچک احتمالاً سقوط خواهند کرد. و بسیاری از مردم در این فرایند داروندارشان، خانه‌های‌شان و خیلی چیزهای دیگر را از دست خواهند داد. اما میلیاردرهای زیادی که روی رمزارزها قمار کرده‌اند تا باعث شوند رمزارزها همچنان ما را به نیستی بکشانند – بگذریم از صنعت عظیم و انرژی‌بر ماینرهای بیت کوین.

با این حال، بدون شک رمزارزها دیگر نمی‌توانند حفظ ظاهر کنند: این‌که این یک طرح مؤثر برای ثروتمند شدن سریع است، این‌که بیت کوین پول آینده است، یا اینکه پوششی در برابر تورم است (!). و مهم‌تر از همه، اینکه «جامعه»ی رمزنگاری تحت رهبری میلیاردرها وجود دارد که می‌خواهد همه‌ی ما با هم ثروتمند شویم. اگر این آغازِ پایان این داستان بلند است، دیر یا زود اتفاق می‌افتد.


هداس تی‌یر، نویسنده و روزنامه‌نگار


پیوند با منبع اصلی:

https://jacobinmag.com/2022/05/crypto-cryptocurrency-bitcoin-stablecoin-crashing-terra-luna


 

برچسب‌ها: , ,

دسته‌بندی شده در: مقاله, جهان